Hogyan álljak át BARF-ra?
Hogyan állj át B.A.R.F. étrendre kutyusoddal?
Kérdések:
Eljutottál arra a pontra, hogy szeretnél átállni a nyers etetésre kedvenceddel, de félsz és nem mersz belevágni? Nem tudod hol és hogyan indulj el?
Ne aggódj nem vagy ezzel egyedül. Mi segítünk ebben !
A legtöbb aggódást felvető kérdések:
- Hogyan álljak át ? Tényleg kell koplalónap ? Miért ?
- Mennyi a napi adagja ?
- Hány hetes kortól kezdhetem a nyers etetést?
- Kész menü vagy porcíózás ?
- Kezdhetek rögtön komplett menüvel ?
- Ha allergiás a kutyusom, milyen hússal kezdjek ?
- Csak nyúllal szabad kezdeni ?
- Milyen étrendkiegészítőkre van szüksége az elején ?
Akkor nézzük sorba a kérdésekek, szakmai szemmel:
Koplalónap: azaz óvintézkedés átállás elött
Ha egészséges felnőtt kutyusod van akkor az első nyers menü elött próbálj meg kihagyni egy komplett étkezést. Tudom, hogy nehéz lesz, de hidd el nem fog ettől éhen halni. :D Ez azért fontos, hogy az előző étel kitudjon ürülni az emésztőrendszeréből és ne terheld le hirtelen a gyomrát. Előfordul a természetben is, hogy a farkasok nem jutnak egy napig táplálékhoz, de biztosan állíthatom, hogy nem lesz tőle semmi baja! :)
Hetente vagy kéthetente egyszer a nyersetetésben, amúgy is érdemes tartani egy koplaló napot, mert nagyon jót tesz az emésztésnek.
Ahogy a tápoknál is a BARF-ban is fontos a fokozatosság, de nem arra utalok ezzel, hogy fokozatosan keverd a tápba a nyerset. Hanem a húsok fokozatos bevezetésére.
Óriási különbség van a táp és a nyers hús emésztési folyamata között:
- A táp sokkal hosszabb idő alatt megy át az emésztőrendszeren, mint a nyers hús és a zöldségek, ezért nem feltétlen szerencsés egy étkezésen belül keverni a kettőt.
- Ha a tápot kevered a hússal, nem megkönnyíted, hanem inkább kicsit megnehezíted az emésztőrendszer dolgát.
Ha kölyökkutyád van akkor TILOS a koplalónap.
Ilyenkor egy étkezést szoktunk elhagyni a napi kettőből vagy háromból.
Minden korú kutyus átállása elött már 1 héttel adjál neki probiotikumot, hogy biztosítsd a megfelelő bélflórát az átálláshoz. Majd folyamatosan a menübe is adjad neki. Így megkímélet az esetleges hányástól vagy hasmenéstől.
Mi a Greenman probiotikumot ajánljuk.
Ennek ellenére is előfordulhat, hogy kevés gyomorsavval rendelkezik ezért hányhat vagy mehet a hasa a nyers hústól. Ne aggódj ez teljesen normális, majd megszokja a pocakja.
Mennyit adjak neki egy nap?
A kutyusod napi adagját könnyen kitudod számolni vedd 2-3%-át a testsúlyának.
Kölykök esetében a testsúly 4%-ával számolj.
De mindemellett érdemes az elején monitorizálni mert lehet, hogy ennél kicsivel több vagy kevesebb fog neki kelleni.
Az első nyers menü
A koplalás, vagy diétás napot követően elsőre csak a tervezett napi adag felét, esetleg 2/3-át add.
Másnap már bátran adhatsz neki húst, vagy menüt.
Nincsen egy olyan bevált módszer, ami minden kutyusnak megfelel az átállásra. Ahány kutyus, annyi gyomor.
Bármit olvasol erről az interneten vagy Facebook csoportokban, ahol mindig sok az önjelölt szakértő, a helyzet az, hogy az átállásra nincs egyetlen jó módszer, válassz az alábbiak szerint attól függően, hogy kedvenced mennyire érzékeny.
Fiatal, fejlődésben lévő kutyáknál alig terheli meg az emésztést egy átállás.Idősebb kutyusoknál (10 év fölött) érdemes lehet óvatosabban átállni.
Hány hetes kortól kezdhetem a nyersetetést?
8 heteskortól már etetheted nyersen akár már az elejétől, ahogy hozzád kerül. Az első időszaknak, az első néhány csontos húsos menünek nagy jelentősége van ennek abban, hogy később hogyan fogja enni, rágni a csontos húst egy kölyök.
A csont nagyon fontos a nyers menüben kölykök esetében mert a csontban található kálcium, foszfor és magnézium hozzájárul a fejlődésükhöz (fogak, csontok és izületek.) Ezért a menücsonttartalma minimum 15%. Míg felnőttek esetében elég a 12%.
Azok a kutyák, akik nyers kaján nőttek fel, általában alaposan megrágják a csontos húst, akik felnőtt korukban kezdtek barfozni, sajnos - legtöbb esetben - barf menü mellett is habzsolnak.
Egészen 7-8 hetes korukig csak darált csontos husit célszerű adnunk, egész csontosat semmiképpen.
Amikor elérik a 7-8 hetes életkort, a nyers csontos húst már nemcsak darálva, hanem egészben is felkínálhatod nekik – imádni fogják. pl. csirke nyak remek választás elsőre.
Természetesen csontot kizárólag nyersen etess, és kerüld a csöves csontokat.
Sokan nem tudják, de a főtt és a sült csont nem biztonságos, mivel a hőkezelés hatására megváltozik a szerkezete és szilánkosra törhet. VESZÉLYES!
Adhatsz-e neki komplett menüt kezdésre?
A válasz igen. Rengeteg kutyus az évek alatt komplett menüvel állt át (köztük az én két kutyusom is) és semmi bajuk nem lett tőle. Ha kedvenced pocakja érzékeny mindenképp add neki a menübe a probiotikumot. Kezdésnek kezdhetsz a egyfehérjés nyúl menüvel, mivel szárnyas mentes és a nyúl egy hipoallergén hús. Minden kutyus könnyen tudja emészteni!
Kifejezetten érzékenyebb emésztésű, illetve a nyers étrenddel még csak ismerkedő kutyáknak lett kifejlesztve.
Ha kedvenced az a típus, akit nem visel meg egy étrendváltás, választhatsz MUSH BLUE menüt is. Könnyedebb, alacsonyabb zsírtartalmú menü, lazac, pulyka és marhahúsból.
Kezdés Óvatosan:
Ha kedvenced érzékenyebb, haladhatsz lépésről lépésre is az átállással.
- Válassz kezdésnek egy könnyedebb egyfehérjés menüt, ilyen a Nyúl Menü , a Bárány Menü.
- Könnyen emészthető, alacsonyabb zsírtartalmú menük, átállásnál nagyon jó tapasztalataink vannak mindkettővel
Ha minden változás megviseli a pocakját. Ez esetben az első napokban csak egy könnyű, világos húst adj, ha lehet, eleinte darálva. Se csontosat, se belsőséget, kizárólag Greenman probiotikumot keverj a húshoz - segíti kedvencedet az átállásban.
Néhány ötlet kezdéshez:
darált csirkehús
Tipp: Ha nem allergiás, bátran kezdhetsz csirkével.
A bárány nagyon ritkán allergizál, érzékenyebb, allergiás kutyák étrendjében is jó kezdés lehet. Mivel zsenge, könnyed hús, egyáltalán nem terheli meg az emésztésüket.
Lépésről lépésre:
Ha lépésről lépésre állsz át
Az első pár napban minél kevesebb összetevőből álljon egy-egy menü, hogy ne terheld le hirtelen a gyomrát. Megkell várni míg a gyomor PH-ja alkalmazkodik a nydershúshoz. Egyszerre keveset adj neki, naponta többszörre elosztva akár.
Ha nem allergiás és nem is habzsol, a darált husi helyett adhatsz nyúlhúst kockázva, vagy csirke, pulyka nyesedéket is akár.
Ideális, ha az étrendje hosszabb távon legalább háromféle fehérjéből áll majd: 1 szárnyas, 1 emlős állat húsa és 1 hal - lehet lazac, makréla, szardella, szardínia.
Ha gond nélkül ment az átállás, 1 hét után a hús mellé adhatsz egy kis reszelt, turmixolt zöldséget és csontos húst darálva vagy egészben - ha nem habzsol ! Majd szépen fokozatosanbevezheted az étrendéje a zöldpacalt és a belsőségeket.
Belsőségből minnél több félét etess! Ezekben van a legtöbb vitamin és ásványi anyag.
Tipp: A marha máj az egyik legfontosabb, tele van mangánnal, A és D vitaminnal és hasznos ásványi anyagokkal. Legalább ugyanilyen fontos a szív és az agy, a magas taurintartalma, jód-, kálium- és szelén, tiamin, B1 vitamin, tartalma miatt. Etess lépet és vesét (vas, szelén, jód, kálium, taurin) miatt.
Nem baj, ha nem minden nap teljes értékű a menü?
Nem. Ha 1-2 hónap alatt teljesül az is teljesen rendben van.
Kiegészítők:
Feltétlenül gondolnod kell a bélflóra támogatására, főként az első időszakban. A tápon nevelkedett kutya bélflórája, főként ha hosszú éveken át csak tápot evett, gyakran nem elég erős a nyers hús emészéséhez.
A bélflóra a nyers hús etetésével párhuzamosan 1-2 hónap alatt megerősödik, de eleinte mindenképpen célszerű támogatnod probiotiummal és gyógynövény keverékkel.
Amit az első 8 hétben célszerű adnod a nyers hús, menük mellé:
- Greenman probiotikum: Természetes élőflórás probiotikum, ami optimalizálja az emésztőrendszer folyamatait , támogatj a bélflóra működését.
- The Cavlife & Co. - Huminsav: A huminsav segíti kutyád emésztését, támogatja a bélflórát, mérsékli az allergiás panaszokat és kiváló immunerősítő is egyben.
- The Cavlife & Co. - Spirulina alga: Kutyák számára méregtelenítő, immunerősítő, bélflóra támogató hatással bír. Magas vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik, tavaszi,őszi-téli időszakokban, betegségek alatt és után, allergiás kutyáknak igencsak ajánljuk!
Persze ezeken kívül szóba jöhetnek majd egyéb kiegészítők, például ízületvédők, szőr-bőr kondíciót támogató gyógynövények, hidegen sajtolt olajok is egyéni igényektől függően - a fentiek minden kutyus számára egyaránt ajánlottak kezdésnél.
Fontos tippek:
- Törekedj hosszabb távon is a változatosságra, ha menüket etetsz, bátran variáld őket, ha te magad állítod össze a menüjét, akkor variáld a hozzávalókat - csak kretívan!
- Csak ellenőrzött minőségű húst, menüt etess. Ha nem volt megfelelő a feldolgozás módja, elszaporodhatnak a húsban a baktériumok. (A barf népszerűsödésével a semmiből hirtelen felbukkant "garázsüzemekben" ez nem ritka, ahogy az sem, hogy megfelelő szakértelem nélkül állítanak össze menüket).
- Papírok (számla) nélkül soha ne vásárolj húst. A számla, ami egyben származási igazolás és biztosítja a visszakövethetőséget. Tisztességes kereskedő soha nem vásárol és nem is értékesít számla nélkül, mert valóban fontos számára a négylábúak egészsége és épp ezért törekszik a biztonságra.
- Ha menükkel etetsz, hetente egyszer adj egész csontos husit, így edzésben tartod a fogakat és a fogínyt - elkerülheted a fogkövesedést és a vele járó szájszagot.
Facebook: www.facebook.com/thecavlifeandco
Insagram: www.instagram.com/thecavlifeandco
Webshop: www.cavlifeandco.com
Bolt: 1039. Budapest, Hadrianus utca 9.
Email: cavlifeandco@gmail.com
forrás: farkaskonyha + saját tudás és tapasztalat