Kullancs elleni védelem !
HOL TALÁLKOZHATUNK KULLANCCSAL?
A közönséges kullancs hazánkban is gyakori. Legnagyobb számban az erdőkben (pl. gazdag aljnövényzetű gyertyános-tölgyesekben), valamint egyéb, bokros-fás, sűrű aljnövényzetű területeken fordul elő. Itt a legkisebb a hő- és páratartalom-ingadozás (amely a kiszáradásra rendkívül érzékeny kullancs szempontjából kulcsfontosságú), valamint a legtöbb potenciális gazdaállat (különféle erdei emlősök, madarak) is itt található.
Azonban városi környezetben is előfordul, különösen az összefüggő növényzettel borított kisebb-nagyobb területeken, így parkokban és családi házak kertjeiben, a magas fűvel benőtt, elhanyagolt területeken és a települések határában. A kertekbe a háziállatok, elsősorban a kutyák (macskák), különböző madarak és vadon élő kisemlősök révén kerül be.
A kullancsok délelőtt (8 és 11 óra között) a legaktívabbak, áprilistól októberig pedig a legnépesebbek. Ezekben a hónapokban különösen oda kell figyelnünk, és minden séta alkalmával ellenőrizni kell a kutyát. Ez viszont nem azt jelenti, hogy az év többi szakában nem kerülhet kutyánkba!
KULLANCSOKRÓL
Az év nagy részében a Gazdik nagy félelme, hogy mi lesz ha kullancs megy a kedvencébe? Ez a félelem megalapozott, hiszen a különböző kullancsfajok különféle betegségeket adhatnak át, nem csak nekünk, a kutyáknak is. Néhány ilyen betegség: a Lyme-kór, a foltos láz, a vérzéses kullancsláz és a babézia. Ezek a fertőzések a kullancs nyálán keresztül jutnak a szervezetbe, miközben az a kutya vérével táplálkozik, és sajnos nehéz és hosszú felépülés vár rá, hiszen életveszélyes állapotot is okozhatnak.
Ellentétben más parazitákkal a kullancsok rövid ideig tartózkodnak négylábú barátainkon, ez viszont pont elegendő ahhoz, hogy nagyobb bajt is okozhassanak.
Általánosan elmondható, hogy a kullancsok körülbelül 24–48 órán keresztül tapadnak a gazdaszervezethez (pl. kutyához), mielőtt a átjutnak a szervezetébe a bacik. Ezt sajnos különböző tényezők befolyásolhatják, mint például a baktérium fajtája.
Éppen ezért, nagyon fontos, hogy alaposan nézd át kutyusod, a séták, kirándulások után, annak érdekében, hogy mielőbb eltávolíthasd a kullancsot. Ezzel csökkentheted a fent felsorolt betegségek esélyét!
A jó hír az, hogy csak azért, mert kullancsot találsz a kutyán, még nem jelenti azt, hogy kedvenced beteg lesz, de fő az óvatosság! Magyarországon is sok olyan terület van, amely tele van kullancsokkal.
A KULLANCS ELTÁVOLÍTÁSA
✔️ Séta vagy túra után azonnal vizsgáld át a kutya bundáját és bőrét hogy nem szedett-e össze kullancsot. Természetesen az egész testet át kell nézni a feje búbjától a farkáig, de mivel a kullancsok az eldugott, meleg, vérbő területeket kedvelik, különös figyelemmel légy a hónalj, a nyakörv alatti, a hátsó lábakat és lábujjak között területekre, és ne felejtsd el a kis pofáját sem. A leglehetetlenebb helyeken találtak már Gazdik kullancsot.
✔️ Ezenkívül, ha kullancsfertőzött helyen élsz, bolhafésűvel óvatosan fésüld át a kutya szőrét, hogy eltávolítsd azokat az apró kullancsokat, amelyek még csak a szőrén találhatók meg.
✔️ Ha kullancs már befúrta magát, csipesszel kell eltávolítani, a lehető leghamarabb, a következő módon:
- Fogd meg a kullancsot a csipesszel a lehető legközelebb a fejhez, ne a testénél fogj rá, mert akkor a fej beszakadhat a bőrbe. Ehhez a legjobb, ha kullancs eltávolító csipeszt használsz, amellyel gyorsan és higiénikusan tudod ezt megtenni!
- Határozott mozdulattal, a kullancsot nem összepréselve, húzd egyenesen kifelé, csavargatás nélkül.
Ne félj kiszedni, sokkal rosszabbul hangzik, mint amilyen, viszont ha gyorsan megtalálod és eltávolítod, minimalizálod az esélyét annak, hogy gondot okozzon!
FONTOS TUDNOD:
❌ Ne nyúlj a kullancshoz, mert megfertőződhetsz!
❌ Ne felejts el kezet mosni a kullancs eltávolítása után! A csipeszt is mosd meg és fertőtlenítsd le!
❌ Ne használj irritáló anyagokat, mielőtt kiszeded. Ezzel csak azt éred el, hogy a vérszívó több nyálat enged a kutya testébe, növelve ezzel a fertőzés továbbadásának esélyét.
A KULLANCS CSÍPÉS HELYÉNEK KEZELÉSE
Miután eltávolítottad a kullancsot a kutyádból, használhatsz természetes alapanyagokat is a seb fertőtlenítésére:
- A manuka méz antibakteriális, vírusellenes, antioxidáns, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatású, illetve rendkívül hatékony immunrendszer erősítő és számos egészségügyi probléma tüneteinek enyhítésére megfelelő kutyáink és macskáink esetében is. A kullancscsípés helyét vékonyan bekenheted vele.
- Aloe veraolaj szintén kiváló fertőtlenítő. Aznap többször is alkalmazd és a csípést követően még 2-3 napig.
GYÓGYNÖVÉNYEKKEL A KULLANCSOK ELLEN
A kullancsok kezelésének legjobb módja, a megelőzés! Többféle spot-on készítmény, tabletta és nyakörv is kapható, ám ezek többségében rovarirtók, melyek nem feltétlenül a távoltartásra lettek kifejlesztve, nem repellens hatásúak (de léteznek már ilyenek is). Azt a célt szolgálják, hogy a kullancs elpusztuljon, miután megcsípte kedvencünket és fogyasztott a rovarölőt tartalmazó vérből. Ugyan szemléletünk a természetességet részesíti előnyben, azonban be kell látni, van olyan helyzet, amikor elkerülhetetlenek a kemikáliák, például ha olyan helyen éltek, ahol rengeteg a kullancs, vagy sokat kirándultok. DE! Szeretnénk leszögezni, hogy 100%-os védelem kemikália esetén sem garantált, ezért érdemes minden oldalról támogatni kutyánk védelmét.
Hamár gyógyszeres készítményeket alkalmazunk a kullancsok ellen akkor mindenképp érdemes odafigyelnünk kedvencünk májára is. Minden 3 hónapos kúra után használd a The Cavlife & Co. - Máriatövis mag olajat vagy port. A máriatövismag olaj vagy por támogatja a máj méregtelenítését és elősegíti a sejtregenerálást. Kutyáknak és macskáknak egyaránt ajánljuk! Kullancsriasztó tabletták, gyógyszeres kezelések mellé és az allergiák kezelésére kötelező!
A kullancsok elriasztására már a népi természetes gyógymódok között is alkalmaztak különböző gyógynövényeket és illóolajok. Ezeket az összetevőket tartalmazzák az alábbi termékeink is:
- 4 in 1 LEVENDULÁS ÉS KAMILLÁS KUTYA PARFÜM, levendulát és kamillát tartalmaz, amely nem csupán a kullancsok távoltartásában segíthet, hanem a szúnyogok esetében is. Emellett antibakteriális és gombaülő hatásuk is közismert. A kellemetlen kártevőket intenzív illata miatt távoltartja. Mivel teljesen természetes, érzékeny bőrű kutyusoknak is bátran javasoljuk a használatát, a bőrt és a szőrzetet is ápolja! Kiszerelés: 200 ml Illat: levendula és kamilla Használata: két fürdetés között, 20-30 cm-re fújt kutyusod bundájára.
- All in 1 CITROMFŰVES KUTYA PARFÜM, a citromfű azon gyógynövények közé tartozik, melyeket a népi gyógyászatban a kullancsok, bolhák és szúnyogok távol tartására alkalmaztak. Érzékeny és bőrproblémás kutyáknak egyaránt ajánljuk használatát! Kutyusod mindamellett, hogy védve lesz a kártevők ellen még szuper illata is lesz. Gyengéd PH semleges vegán, citromfüves kutyaspray aloe verával, búzaproteinnel, zabmagolajjal és más illóolajokkal dúsítva. Gazdag omega 3 és 6 zsírsavakban, ceramidokban és E-vitaminban, amelyek segítenek megfékezni a túlzott szőrleválást, miközben táplálják a szőrzetet!
- FLEA & TICK NEEM, LEVENDULA ÉS EUKALIPTUSZ KUTYA SAMPON, A kullancsok kifejezetten kellemetlennek találják az illatát. Illat: neem & levendula, eukaliptusz. Pusztítsd el és tartsd távol a kártevőket kutyusodtól a Bugalugs Flea & Tick kutyasamponnal. A kulcsfontosságú összetevővel, a neem olajjal készült, egy ősrégi gyógymód, amely erős illatáról és hatékony, kártevők és csípős rovarok elriasztó tulajdonságairól ismert.Ez kombinálva az eukaliptusz- és levendulaolajjal, amelyek nyugtató tulajdonságaikról és a tojások kikelését megállító képességükről ismertek; Ez a Bugalugs sampon elengedhetetlen a kellemetlen bolhák, kullancsok és más kártevők elleni küzdelemben, miközben nyugtatja a megharapott és viszkető bőrt. Hígítási arány: 10:1-hez, tehát ebből 5 liternyi sampont kapsz! Jó sokáig elég! 8 hetes kortól már fürdetheted vele kedvencedet !
- 4 in 1 LEVENDULÁS ÉS KAMILLÁS KUTYA SAMPON, Levendula segít megvédeni kedvencedet az élősködőktől. A kamilla pedig nyugtatja nem csak a kutyusodat, de a szőrét és a bőrét is. Hígítási arány: 10:1-hez, tehát ebből 5 liternyi sampont kapsz! Jó sokáig elég! 8 hetes kortól már fürdetheted vele kedvencedet !
- The Cavlife & Co. - kókusz olaj: Fogyasztva is kiváló tulajdonságairól ismert, azonban külső használat esetén nem csak a száraz tappancsokra és orra vethető be. Szintén repellens hatású, ha séták előtt vékonyan bemasszírozod kedvenced szőrébe, bőrébe, főleg a kullancs veszélynek kitett testrészeken.
- The Cavlife & Co. - Bodorrózsa por: A bodorrózsa erősíti kedvenced immunrendszerét, baktérium-, gomba- és vírusellenes, hatékonyan segíti távoltartani a külső parazitákat. Minden korban javasoljuk a használatát! Mikor javasoljuk a használatát?: Immunerősítésre minden életkorban, Betegségek megelőzésként vagy a lábadozási időszakban, Allergia kiegészítő kezelésére, Ekcéma kiegészítő kezelésére, Külső paraziták ellen kiegészítő védelemre.
- The Cavlife & Co. - Feketekömény mag por vagy olaj: Nem csupán belsőleg hasznos kedvencednek, hanem külsőleg is! A kullancsok, szúnyogok és bolhák sem kedvelik! Belsőleg add 12 héten keresztül kúraszerűen. Külsőleg: Keverd össze 1 dl vízzel és 2-3 naponta fújd be vele kutyád bundáját!
- Vegyszermentes ultrahangos kullancs és bolha riasztó medál-Tickless: Az ultrahangos technológia magas szintű védelmet nyújt a legelterjedtebb kártevők és paraziták ellen, mint például a kullancsok és a bolhák, mely hatékonyságát egyetemi kutatások támasztják alá! Sem Neked, sem kedvencednek nem zavaró. Hosszútávú megoldás hiszen 12 hónapig működik, de tölthető verzió is létezik belőle! A hatékonysága 94%-os, és sem kedvencednek, sem a környezetnek nem káros!
Ne feledd, hogy nem szabad egyetlen kullancs elleni védelmet használni, különösen, ha magas kockázatú területen éltek, kombináld a lehetőségeket, hogy megóvd kedvenced!
Webshop: www.cavlifeandco.com